Студентський науковий гурток

На кафедрі філософії та суспільних дисциплін працює студентський науковий та культурний гурток «Терполянин». Студенти працюють в напрямку наукової роботи кафедри та проводять наукові та культурно-просвітницькі заходи в університеті та за його межами.

План роботи студентського наукового гуртка і напрямки його наукових досліджень розробляються відповідно до науково-дослідної тематики кафедри філософії та суспільних дисциплін.

Заняття в гуртку включає індивідуальну роботу кожного гуртківця під керівництвом доцента кафедри Кравчука Л.В. та доц. Кадобного Т.Б. і колективні засідання, що проводяться протягом навчального року.

Студентами – гуртківцями опубліковано збірки творчих здобутків гурківців.    11 квітня 2016 року науково-краєзнавчий гурток Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського «Терполяни» з нагоди п’ятиріччя своєї діяльності у залі університетської бібліотеки організував урочисте засідання, в якому взяли участь декани факультетів ТДМУ, викладачі, представники міської влади та обласної організації Національної спілки письменників України, а також народний депутат Михайло Головко і депутат обласної ради Богдан Бутковський.Присутніх привітав керівник гуртка, доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук, який розповів про творчий доробок «Терполян». Упродовж цього часу опубліковано п’ять книг, написаних студентами. Видання «Історія роду – історія краю» Ігоря Оренчука стало першою ластівкою у діяльності гуртка. Далі були збірки віршів «Жасмин», «Калина», до яких увійшли поетичні напрацювання талановитих студентів нашого університету. Цього року «Терполяни» зреалізували новий проект – видали збірку «Явір».


З вересня 2016 року науковий гурток "Терполянин" перейменовано у науково-краєзавчу студію.
Напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці, який в Україні відзначають також як День українського козацтва і День захисника, група студентів та викладачів Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського на чолі кафедри філософії та суспільних дисциплін відвідали  село Бережанка Лановецького району, відоме історичними пам’ятками козацької доби. Поблизу Бережанки і сусіднього села Жуковець збереглася відома козацька могила – величний курган, де, за переказами, поховано понад 300 відважних воїнів загону Максима Кривоноса, які загинули в бою з польськими гусарами. Пам’ятник на честь полеглих був встановлений за кошти місцевих мешканців ще до Другої світової війни. За радянських часів була загроза його знищення, але завдяки небайдужим людям, які переховували пам’ятник, він вцілів. Впорядкували козацьку могилу вже в 1990 році з ініціативи Лановецької районної організації Народного руху України. Зустріч зі студентами і викладачами нашого університету 12 жовтня відбулася в приміщенні Бережанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.В суботу 12 листопада 2016 року в селі Лопушному Лановецького району побували члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» кафедри філософії та суспільних дисциплін ТДМУ, щоб  вшанувати  героїчну сторінку національної історії. Українські і польські студенти поклали квіти до пам’ятного знака, встановленого на могилі полеглих в бою українців і поляків.

26 січня 2017 року в адиторії №3а відбулося засідання науково-краєзнавчої студії "Терполяни" кафедри філософії та суспільних дисциплін Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського на тему «Вода Тернопільщини як життєтворний фактор суспільства» . У ньому взяли участь представники інших університетів Тернополя, міської влади, громадської організації «Тернопільщина європейська», небайдужої учнівської молоді та спеціалісти обласного управління водних ресурсів.

Як зазначили організатори заходу, для довголіття і здоров’я вкрай важливо, яка вода живить тканини нашого тіла. «За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 80% проблем зі здоров’ям людини пов’язані з питною водою. Це спонукає нас активно пропагувати дбайливе ставлення до довкілля», – звернув увагу керівник науково-краєзнавчої студії «Терполяни», доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук.


Учасників засідання привітав заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, який наголосив на актуальності теми.


Професор ТДМУ Степан Вадзюк розповів про роль води у забезпеченні життєдіяльності організму. За його словами, щоб повноцінно функціонувати, наші клітини повинні містити  її достатню кількість. Лише за цієї умови обмінні процеси відбуватимуться так, як слід.


Про перспективи та завдання з водозбереження краю  йшлося у виступі професора Тернопільського педагогічного університету імені В.Гнатюка 
Василя Грубінка.


Студентка першого курсу фармацевтичного факультету 
Анна Ширко свою презентацію назвала «Вода – це життя».

Яка вода найкраще засвоюється організмом? Результатами останніх досліджень з цього приводу з присутніми поділився професор Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя Олег Покотило.


Начальник відділу техногенно-екологічної безпеки обласного управління водних ресурсів Василь Майка зазначив, що водними ресурсами Тернопільщина небагата і посідає за цим показником 15 місце в Україні. Тому важливо берегти наші річки і ставки, не засмічувати їх, бо від цього залежить яку воду споживатимуть і нинішні, і наступні покоління.

Під час заходу обговорили перспективи та завдання водозбереження краю, якісний стан і властивості води.
Різдвяними колядками привітали присутніх учасниці гурту «Ланівчанка» (Сніжана Кузьминюк, Аліна Кондратюк та Ірина Криса). А на завершення прозвучала пісня «Мій рідний край» у виконанні члена Спілки журналістів України, засновника громадської організації «Тернопільщина європейська» Григорія Басюка та пісня «Torna a Surriento», яку учасникам засідання подарував талановитий вокаліст – студент другого курсу факультету іноземних студентів Хуберт Мікоша.
Благодійність в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського має глибоке і давнє коріння. Українські та іноземні студенти науково-краєзнавчого гуртка «Терполяни» не один раз засвідчували своїми діями це. Сьогодні, коли все українське суспільство на шляху свого державотворення, зустрілося з важкими випробовуваннями, волонтерство стало однією з форм готовності протистояти їм. З ініціативи доцента ТДМУ Тараса Кадобного було організовано загальноуніверситетський волонтерський рух «MISERICORDIA», який активно підтримали ректорат та деканати нашого університету.

2 березня 2017 року українські та іноземні студенти ТДМУ  долучилися до збору гуманітарної допомоги бійцям 81-ї механізованої бригади. Представники першого курсу Пьотр Островскі та Сандра Славінска організували збір продуктів, медикаментів, засобів особистої гігієни на факультеті іноземних студентів. Спільними зусиллями було зібрано понад 60 кілограм гуманітарної допомоги. Все це уже відправлено до місця дислокації вищезгаданої бригади.

Волонтерський рух «MISERICORDIA» організовував 11 квітня 2017 року акцію зі збору коштів для придбання медичного обладнання для вихованців Тернопільського навчально-реабілітаційного центру. Благодійний захід відбувся у всіх навчальних корпусах ТДМУ.
Члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» та студенти-волонтери Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського завітали 12 квітня 2017 року з великодніми подарунками до учнів  Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру. Діти були дуже раді гостям.


З нагоди 60-річчя Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського учасники науково-краєзнавчої студії «Терполяни» 23 травня 2017 року зібралися в актовій залі адміністративного корпусу на урочисте засідання, присвячене ювілею Альма-матер, а також 6-річчю з дня створення студії. Її керівник, доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук, привітавши присутніх, запросив до слова завідувача кафедри, професора Ірину Мельничук.
Як зазначила Ірина Миколаївна, викладачі, випускники різних років і студенти ТДМУ почуваються членами єдиної медичної спільноти, що наче одна родина. Її історія нерозривно пов’язана з історією всього українського народу і його славних представників. Про нерозривний зв’язок поколінь свідчить і книга, яку написав студент п’ятого курсу медичного факультету Ігор Оренчук. Вона присвячена першому консулу Української держави та Української Народної Республіки в Мюнхені (1918 – 1921рр.), політичному діячу, дипломату, правозахиснику Василю Яковичу Оренчуку.
«Ігор – наймолодший продовжувач роду Оренчуків і майбутній лікар. Він багато працював з архівними матеріалами, вивчав історичні документи, родинні листи, фотографії і нині він презентує свій творчий доробок. Це поважне наукове дослідження, яке розповідає про яскраву історичну постать – Василя Оренчука і його вагомий внесок у розбудову і становлення української дипломатії», – розповіла Ірина Мельничук.
З вітальним словом до присутніх звернувся заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, який наголосив, що ТДМУ належить до лідерів серед вишів України, а його випускники примножують славу університету і нашого міста. Здобуваючи міцні знання, студенти мають можливість реалізувати і свій творчий потенціал, розширювати світогляд. Зокрема, члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» демонструють неабиякі творчі здібності і нова книжка  студента Ігоря Оренчука тому підтвердження.
Молодого автора привітав доктор історичних наук, представник Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя Андрій Крисько, який зазначив, що історія будь-якої країни – це поєднання історії різних родів, це пам’ять про тих, хто жив до нас, і яку ми маємо передати своїм нащадкам.
Виступили також професор ТНЕУ Олег Покотило та доцент кафедри новітньої історії ТНПУ Андрій Кліш, які наголосили на багатстві  архівних джерел, використаних  автором книги, повноту і стислість викладу.
«Особливістю книги є те, що вона побудована на історичних матеріалах, нормативно-правових актах того періоду, – зазначила  кандидат юридичних наук Надія Гуменна. – В архівних документах, мовчазних свідках тих подій, міститься величезний масив незнаної корисної інформації про соціально-політичні, економічні та інші суспільні процеси тієї доби. Автор працював у фондах різних архівів – і тому його розвідка має незаперечну наукову цінність».
Доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Леонід Кравчук наголосив на тому, що книга привертає увагу до унікального періоду в новітній історії нашої держави. За його словами, 1917-23 роки – невеликий проміжок часу, але зроблено було чимало: українізація початкової та середньої школи, відкриття перших державних університетів, Української академії наук… Під керівництвом В.Я.Оренчука розроблено низку проектів і підзаконних актів, а також здійснено низку організаційних заходів для зміцнення і розвитку Консульської служби, яка стає містком між Україною і Європою. Науково-краєзнавча монографія студента ТДМУ Ігоря Оренчука стала важливим поповненням скарбниці історичних праць і спогадів, що висвітлюють складний період української державності початку XX століття.
«З книги я довідався про допомогу правозахисника, першого консула Української держави Василя Оренчука співвітчизникам, які під час Першої світової війни опинилися в еміграції та таборах для військовополонених, – розповів доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Тарас Кадобний. – Минуло сто років – і нині маємо новітнього агресора і вимушених мігрантів. Тому в ТДМУ створена волонтерська організація, яка активно підтримує наших воїнів, що боронять Україну й допомагає біженцям з тимчасово окупованих територій».
Про свою працю над книгою розповів автор. Ігор Оренчук зазначив, що, ще навчаючись у школі, зацікавився історією свого роду і краю. На першому курсі ТДМУ видав книжечку «Історія роду – історія краю». Це був його літературний дебют. Видання «В.Я.Оренчук – перший консул Української держави, політичний діяч, дипломат, правозахисник» стало другим у доробку Ігоря. Матеріали до нього збирав дуже ретельно. Хлопець висловив подяку всім, хто сприяв її появі на світ, зокрема викладачам кафедри філософії та суспільних наук ТДМУ і, звичайно, своїм батькам, які теж були присутні в залі.
Під час презентації звучали чудові пісні у виконанні студентки першого курсу фармацевтичного факультету Ірини Роговської, студента другого курсу факультету іноземних студентів Хуберта Мікоші (Польща) і учасниць гурту «Ланівчанка»  Сніжани Кузьминюк, Аліни Кондратюк та Ірини Криси.

2 жовтня 2017 року в аудиторії №303А в корпусі №11 на кафедрі філософії та суспільних дисциплін з нагоди Дня працівника освіти було проведено зустріч викдадачів та студентів кураторських груп та учасників науково-краєзнавчої студії «Терполяни» з заступником міського голови міста Тернополя Бицюрою Леонідом Олексійовичем, який виступив з вітальним словом до освітян, викладачів кафедри та студентів, а також вручив нагрудну відзнаку Тернопільського Міського голови, викладачу кафедри філософії та суспільних дисциплін доценту Кравчуку Леоніду Васильовичу за активну науково-краєзнавчу роботу із студентами Тернопільського державного медичного університету імені Івана Яковича Горбачевського.

План роботи НАУКОВО-КРАЄЗНАВЧОЇ СТУДІЇ "ТЕРПОЛЯНИ" 

на 2017-2018 н. р.

№ п/п

Запланований захід

Терміни виконання

1.      

Організаційне засідання Студентського наукового товариства. Вибір та затвердження тематики наукових робіт та громадської діяльності гуртківців/

 Переобрання старости (Грам’як Оксани)

19.09.2017

2.      

Урочисте засідання гуртка, присвячене Дню захисника України та святу УПА.

Упорядкування та вшанування козацької могили у с. Жуківці Лановецького району, де поховано 350 козаків, загиблих у 1649 р.

14.10.2017

3.      

Святковий захід, присвячений Дню українського козацтва. Пісні, декламування.

13.10.2017

4.      

Обговорення актуальних питань діяльності гуртка «Терполянин» на 2016-2017 навчальний рік

07.11.2017

5.      

Відвідання села Лопушне Лановецького району з нагоди переможної битви 1512 р. Розгром К. Острозьким з 4000 українсько-польських військ 25000 татар, а також участь в урочистих заходах з нагоди  90-ліття відкриття місцевої школи.

12.11.2017

6.      

Проведення всеобласного заходу обдарованих дітей Тернопілля під гаслом «Духом натхнення» в університетській бібліотеці по вул. Січових Стрільців, 8

21.11.2017

7.      

Відвідання дитячого будинку-сиротинця до дня св.Миколая Чудотворця

19.12.2017

8.      

Різдвяні колядки членів гуртка в Обласному управлінні водних ресурсів Тернопільської області

07.01.2018

ĉ
кафедра філософії та суспільних дисциплін,
5 жовт. 2017 р., 03:07
Comments