Інститут кураторів

Молодість з її благородним ентузіазмом,

з її невиразним прагненням до чесного, справедливого

є одна з найбільших сил прогресу

На кафедрі педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін проводиться національно-патріотична та

виховна робота викладачів-кураторів із студентами прикріплених груп.

Викладачі кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін (О. М. Христенко, Л.В.Кравчук,В.Й.Кульчицький, Т. Б. Кадобний, С. В. Бондаренко, Гуменна Н.В., Сопіга М.О.) регулярно проводять зустрічі із студентами прикріплених груп, на яких проводять бесіди на різні теми, що стосуються навчання та виховання, планування виховних заходів та організацію виховних заходів в університеті та за його межами.

Список кураторів груп

на 2017 - 2018 н. р.

1-й курс медичного факультету (спеціальність 222 «Медицина»):

23 група – доц. Кравчук Л. В.

24 група – доц. Кульчицький В. Й.

25 група – доц. Христенко О. М.

1-й курс медичного факультету (спеціальність 221 «Стоматологія»):

6 група – викл. Гуменна Н. В.

7 група – викл. Мельникова К. М.

1-й курс медичного факультету (іноземних студентів):

46 група – доц. Кадобний Т.Б.

49 група – викл. Сопіга М.О.

Доц. Пилипишин О. І. із студентами на ексурсіїї у Львові

Доц. Пилипишин О. І. із студентами на ексурсіїї в Києві

13 жовтня 2015 року в навчальному корпусі №11 на вулиці Дорошенка 7, в аудиторії №303А було проведено національно-патріотичний вечір, присвячений Дню Захисника Вітчизни та Збройним Силам України. У ньому взяли участь студенти першого та другого курсу, викладачі кафедри. Вечір організований доцентом кафедри Л. В Кравчуком.

Доц. Кравчук Л.В. в музеї політичних в'язнів

На кафедрі постійно проводяться виховні заходи викладачів зі студентами, а також заплановані відвідування пам’ятних історичних місць Тернопілля та Західної України.

1 грудня 2015 року студенти ТДМУ ім. І. Я. Горбачевського першого курсу медичного факультету спеціальності «медико-профілактична справа» з доцентом С. В. Бондаренком відвідали краєзнавчий музей, де оглянули фотовиставку, присвячену пам’яті жертв голодомору в Україні 1932 – 1933 років та прослухали лекцію з даної проблеми, яку провела науковий працівник музею Левинець Любов Василівна

В краєзнавчому музеї лекція пам'яті жертв голодомору 1932 - 1933 рр.

Студенти медичного факультету в краєзнавчому музеї на лекції пам'яті жертв голодомору 1932 - 1933 рр.

Вона представила документи, які свідчать про жахливі сторінки історії України в роки голодомору. Студентам були представлені матеріали з Київського інституту національної пам’яті, які містять архівні дані про вилучення продуктів харчування та майна із селянських дворів в українських селах та містах Центральної та Південної України, саме тих регіонів в яких був голод 1932 – 1933 років. Також Любов Василівна ознайомила присутніх з усіма експонатами представленими у актовій залі Тернопільського краєзнавчого музею. Лекція та відвідування даного заходу дало багато цінної та важливої інформації усім присутнім та розвіяло сумніви щодо штучного проведення даного голоду радянською владою в Україні у 1932 – 1933 рр.

Матеріали виставки у краєзнавчому музеї

В краєзнавчому музеї представлення експозиції пам'яті жертв голодомору

1932 - 1933 рр.

15 грудня 2015 р. студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, які є учасниками науково-краєзнавчого гуртка «Терполяни», відвідали Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр, щоб привітати дітей зі святом Святого Миколая і передати їм подарунки від Чудотворця. Подбавши про подарунки, «Терполяни» привезли також цікаву розважальну програму. Пісні у виконанні гурту «Primavera» сподобалися всім. Уважно та зацікавлено слухала малеча асистента кафедри терапевтичної стоматології ТДМУ Ангеліну Серватович, яка доступно пояснила, як правильно чистити зубки, щоб зберегти їх здоровими. А потім – знову пісні, жарти, добрі слова побажань. Дітей тепло привітали керівник гуртка «Терполяни», доценти кафедри філософії та суспільних дисциплін Леонід Кравчук і Тарас Кадобний. Кульмінацією свята стало вручення подарунків. Студенти роздали привезені смаколики: солодощі, соки, фрукти, печиво, а також розвиваючі іграшки. Директор обласного навчально-реабілітаційного центру Ірина Король тепло гостям подякувала за хвилини радості, які вони подарували дітям.

Помічниками святого Миколая того вечора були студентки Оксана Лабівка, Віта Васильчук (3 курс, медичний факультет), Марія Кузишин, Наталя Олеськів (2 курс, медичний факультет), Христина Барвінок (1 курс, фармацевтичний факультет), Марія Яскевич та Марія Шнілик (1 курс, стоматологічний факультет).

Учасники гуртка "Терполяни" в Тернопільському обласному навчально-реабілітаційному центрі

В рамках проведеного заходу, Святий Миколай завітав і до домівок випускників Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру, організований доцентом кафедри філософії Кадобним Тарасом Богдановичем

1 березня 2016 року викладач Луців О. Р. із студентами 24-ї кураторської групи I курсу медичного факультету відвідала Тернопільський краєзнавчий музей.

студенти медичного факультету з куратором Луців О. Р.

Студенти відвідали Природничий відділ, секцію Стародавньої та Середньовічної історії, а також Новітньої історії, де ознайомилися з цікавими сторінками новітньої історії України.

Експонати краєзнавчого музею, присвячені подіям Євромайдану

Найбільше на студентів справила враження виставка фотоматеріалів та атрибутів присвячених подіям Євромайдану 2014 р. та подіям АТО 2014 – 2015 рр.

10 березня 2016 року в корпусі №11 в студентській аудиторії №303А було проведено культурний захід, присвячений роковинам життя і смерті великого українського Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка. Цей захід було організовано гуртком «Терполяни» та його керівником Кравчуком Леонідом Васильовичем. Студенти у вишиванках декламували вірші українського Кобзаря. Директор інституту Дідух Валерій Дмитрович зачитав вірші присвячені Україні. На заході були присутні також викладачі з кафедри українознавства та кафедри фізики.

Доц. Дідух В. Д. та доц. Кравчук Л. В.

із гуртківцями гуртка "Терполяни"

Доц. Кравчук Л. В. виступає перед студентами та викладачами з нагоди річниці шевченківських читань.

8 квітня 2016 року студенти ТДМУ ім. І. Я. Горбачевського з кураторами груп кафедри філософії та суспільних дисциплін переглянули документальний фільм «Ті, хто вірні» в «Палаці кіно ім. І. Франка». Фільм розповідає про одну з найбільш переслідуваних церков XX століття – Українську греко-католицьку церкву – про її заборону на довгих 43 роки та легалізацію у 1989 та 1990 роках. У фільмі було відображено історію духовенства, яке переслідувалося і зазнало репресій в радянський період.

Експонати присвячені репресії УГКЦ представлені в кінотеатрі ім. І. Франка.

11 квітня 2016 року науково-краєзнавчий гурток Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського «Терполяни» з нагоди п’ятиріччя своєї діяльності у залі університетської бібліотеки організував урочисте засідання, в якому взяли участь декани факультетів ТДМУ, викладачі, представники міської влади та обласної організації Національної спілки письменників України, а також народний депутат Михайло Головко і депутат обласної ради Богдан Бутковський.

Присутніх привітав керівник гуртка, доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук, який розповів про творчий доробок «Терполян». Упродовж цього часу опубліковано п’ять книг, написаних студентами. Видання «Історія роду – історія краю» Ігоря Оренчука стало першою ластівкою у діяльності гуртка. Далі були збірки віршів «Жасмин», «Калина», до яких увійшли поетичні напрацювання талановитих студентів нашого університету. Цього року «Терполяни» зреалізували новий проект – видали збірку «Явір».

Звучали і музичні вітання, а також вірші. Авторську поезію читали студентки першого курсу медичного факультету Оксана Велиган, Марія Кос та студентка другого курсу медичного факультету Марія Чумадевська. У ролі ведучої була студентка першого курсу медичного факультету Оксана Грам’як.

Доц. Кравчук Л. В. привітав учасників гуртка "Терполяни" із п'ятою річницею

Студенти-учасники гуртка "Терполяни"

представлення творчості студентами

Студенти університету на пятій річниці гуртка "Терполяни"

27 квітня 2016 року до Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру завітали представники науково-краєзнавчого гуртка "Терполяни"

викладачі кафедри філософії та суспільних дисциплін з учняминавчально-реабілітаційного центру

Доц. Кравчук Л.В., доц. Кадобний Т.Б. і заступник міського голови Бицюра Л.О. привітали вихованців із Великоднем та подарували приладдя для кабінету арт-терапії (керівник Кадобна Л.Б.) і цікаві святкові сюрпризи від міської ради та Самооборони Майдану, а саме Великодні Паски, крашанки, українські вишиванки, українську національну символіку, мольберти, фарби та фломастери.

5 травня 2016 р. доц. Христенко О. М. куратор 25 групи I курсу медичного

факультету організувала відвідування виставки «Голос душі» тернопільського

художника Івана Марчука, якого визнано одним із ста геніїв сучасного світу живопису.

доц. Христенко О. М. із сттудентами в художньому музеї на виставці "Голос душі"

художника Івана Марчука

доц. Христенко О. М. з студентами біля мапи старовинного Тернополя

Також студенти з куратором ознайомилися із макетом центральної частини міста

Тернополя довоєнного часу, який встановлений біля Архикатедрального Собору

Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, відвідали Собор, який є архітектурно-

сакральною пам’яткою кін. XVIII ст. періоду бароко.

6 травня 2016 року доц. Кадобний Т. Б. із студентами 37 групи I курсу медичного

факультету провів екскурсію замками Тернопілля. Студенти із куратором відвідали

Микулинецький, Кременецький, Скала-Подільський та Теребовлянський замки.

Студентам сподобалася розповідь Тараса Богдановича про Божу гору та захисників

Кременця в роки монголо-татарської навали.

доц. Кадобний Т. Б. з студентами 37 кураторської групи

доц. Кадобний Т.Б. розповідає студентам про історію закладення пам'ятника Софії Кшановської

доц. Кадобний Т.Б. з студентами біля пам'ятника Софії Кшановської захисниці м. Теребовлі

студенти з куратором піднімаються до Теребовлянського замку

на території Теребовлянського замку

краєвиди з гори Бони міста Кременця

17 травня 2016 року доц. Бондаренко С. В. з кураторською групою «медико-профілактична справа» 1 курсу відвідали краєзнавчий музей, де проводився культурно-історичний захід «Ніч в музеї» організований працівниками музею з 20.00 до 23.00. Захід розпочався лицарським турніром на території перед краєзнавчим музеєм.

Лицарський турнір перед краєзнавчим музеєм

Працівниками музею були організовані виставки народної творчості та рукоділля, зразки українського посуду та реманенту періоду XIX сторіччя.

Зразки речей українського побуту кінця XIX ст.

Також були представлені зразки військової зброї та амуніції доби середньовіччя.

Фото з учасниками заходу

Особливо студентам сподобалася виставка картин присвячена війні на сході України та образ Маріупольської Богородиці привезений зі Сходу нашої держави

Фотографії із зони АТО

Маріупольська Богородиця

Працівники музею у національних українських костюмах та одностроях організували цікаві екскурсії експозиціями.

Екскурсія експозицією присвяченої подіям Першої Світової війни, яку проводить науковий співробітник музею Пукач Володимир

Доба Київської Русі епоха формування Української держави

В рамках даного заходу свої пісні та творчість продемонстрував український бард, письменник, поет, голова Спілки письменників України в Тернопільській області Олександр Смик. Проникливі до глибини душі пісні присвячені Майдану Гідності та АТО не могли залишити байдужим жодного присутнього слухача.

Виступ Олескандра Смика

Атмосфера даного заходу була настільки зворушлива, що кожен присутній відчував дух давніх періодів історії та її швидкий плин, а цікаві зворушливі розповіді екскурсоводів давали цікаву і корисну інформацію для глядачів. В кінці заходу відбулася історична гра «Форт Буаярд» в якій взяли участь працівники музею, як організатори та ведучі, так і всі хто цікавиться історією України.

доцент Бондаренко С. В. з працівником краєзнавчого музею Пукачем В.В. та старостою куратрської групи

Напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці, який в Україні відзначають також як День українського козацтва і День захисника, група студентів та викладачів Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського на чолі кафедри філософії та суспільних дисциплін відвідали село Бережанка Лановецького району, відоме історичними пам’ятками козацької доби. Поблизу Бережанки і сусіднього села Жуковець збереглася відома козацька могила – величний курган, де, за переказами, поховано понад 300 відважних воїнів загону Максима Кривоноса, які загинули в бою з польськими гусарами. Пам’ятник на честь полеглих був встановлений за кошти місцевих мешканців ще до Другої світової війни. За радянських часів була загроза його знищення, але завдяки небайдужим людям, які переховували пам’ятник, він вцілів. Впорядкували козацьку могилу вже в 1990 році з ініціативи Лановецької районної організації Народного руху України. Зустріч зі студентами і викладачами нашого університету 12 жовтня відбулася в приміщенні Бережанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.

Доценти Кравчук Л. В.та Кадобний Т.Б. із студентами кураторських груп та учасниками гуртка "Терполяни"

Усіх присутніх привітав доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін ТДМУ Леонід Кравчук, який зазначив, що Лановеччина – край, багатий на унікальну історичну спадщину.

доценти кафедри Кравчук Л. В., Кадобний Т. Б.

З Днем захисника України, Днем українського козацтва та 74-ї річницею створення УПА присутніх привітав директор навчально-наукового інституту моделювання та аналізу патологічних процесів ТДМУ

директор інституту аналізу та дослідження патологічних процесів доцент Віктор Лотоцький.

«Нині, коли на Сході України триває збройна агресія, захисниками батьківщини є не лише люди у військовій формі, а й ті, хто надає медичну допомогу, збирає продукти і теплі речі, малює листівки, які передають на передову. Як підтвердили події останніх років, так зване свято збройних сил 23 лютого, яке відзначали в минулому, нам чуже. Наше свято – День захисника України – 14 жовтня під час святкування на Покрови Пресвятої Богородиці. Тож з цієї нагоди зичу всім міцного здоров’я і віри в те, що з цієї ситуації ми вийдемо сильнішими, а в України попереду щасливе майбутнє», – зазначив Віктор Васильович Лотоцький.

Запрошений до слова також був доцент кафедри медичної фізики та лікувальної діагностики Валерій Дідух. Він зізнався, що перебуваючи в стінах школи, відчуває особливе хвилювання.

доцент Дідух В. Д.

Валерій Дмитрович прочитав свій вірш «На козацькому кургані». Прозвучали також пісні у виконанні групи студентів стоматологічного факультету. Студентка медичного факультету Віта Васильчук пісню «А я живий» присвятила захисникам нашої держави. Студентка Тетяна Ковальська презентувала свій вірш, який назвала «Тобі, Україно», а Лілія Іськів заспівала пісню «Я козачка твоя», акомпануючи собі на бандурі.

студенти кураторської групи

Учні школи теж старанно підготувалися до свята і показали гостям цікаві сценки на історичну тематику

«Сила і слава козацька не гине. Захищати свою рідну землю – честь для українців, – на цьому наголосив доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Сергій Бондаренко. – Український народ – глибокодуховний і свято Покрови Пресвятої Богородиці завжди було одним з найбільших і найзначущих свят для козаків. Під покровом Божої Матері українці захищали свої кордони. На жаль, ворог завжди намагався захопити Україну і знищити все українське. Люди змушені були братися за зброю, щоб захистити рідну землю і своє життя. Так було і в часи козацтва. Той незламний дух воїна, патріота сьогодні живе в серцях кожного з нас».

доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Бондаренко С. В.

Учасниками заходами були також викладач кафедри філософії та суспільних дисциплін, доцент Кадобний Тарас Богданович з кураторською групою іноземних студентів, а також доцент кафедри іноземних мов Горпініч Тетяна Ігорівна, які були співорганізаторами свята на Лановеччині.

викладачі кафедри філософії та суспільних дисциплін з студентами та викладачами кафедр фізики та іноземних мов Дідухом В. Д. та Горпініч Т.І.

21 жовтня 2016 року на виконання «Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді», прийнятої на засіданні Колегії Міністерства освіти і науки України 26 березня 2015 р. та Закону України «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» (№ 2558 від 9 квітня 2015 року) викладачем кафедри філософії та суспільних дисциплін Гуменною Н. В. було проведено бесіду із студентами кураторської групи (ІІ к. мед. ф-ту, 2 гр.) на тему «Україна – це я», під час якої, зокрема, було приділено особливу увагу питанню поваги до Конституції держави, законодавства, державних символів - Герба, Прапора, Гімну, а також питанню поваги та любові до державної мови; доведено до відома студентів зміст Листа МОН України від 24.06.2015 № 1/9-302 «Щодо протидії пропаганді сепаратизму та антиукраїнській ідеології в системі освіти»; ознайомлено студентів із їхніми основними правами та обов’язками.

Куратор групи викладач кафедри філософії та суспільних дисциплін Гуменна Н. В.

12 листопада 2016 року в селі Лопушному Лановецького району побували члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» кафедри філософії та суспільних дисциплін ТДМУ, щоб вшанувати героїчну сторінку національної історії. Українські і польські студенти поклали квіти до пам’ятного знака, встановленого на могилі полеглих в бою українців і поляків.

Доц. Кравчук Л. В з студентами кураторської групи

Мальовниче Лопушне Лановецького району – село з давньою історією. Відомо, що в 1512 році тут відбулася грандіозна битва – шеститисячне русько-польсько-литовське військо князя Костянтина Острозького розгромило 25-тисячну орду кримського хана. Після бою князь наказав насипати на видному місці могилу, щоб поховати полеглих воїнів. На місці захоронення у 1992 році спорудили пам’ятний знак з написом: «Вічна слава героям, які віддали своє життя за вільну Україну 28 квітня 1512 року».

Вшанування загиблих козаків у битві

Віддавши шану і помолившись біля могили, “Терполяни” побували в місцевій церкві Воскресіння Христового. Зведений у 1850 році храм є пам’яткою архітектури місцевого значення і духовним осередком села. А його освітнім центром є школа, яка цього дня відзначала своє 95-річчя.

21 листопада 2016 року в аудиторії №9 в стоматологічному корпусі по вулиці Чехова 3, було проведено культурно-мистецький захід присвячений святу Святого Михаїла. Студенти-медики під керівництвом доц. Кравчука Л. В та доц. Кадобного Т. Б. провели творчий захід на якому було продемонстровано показ народної творчості та самодіяльності із використанням української народної творчості та культури і мистецтва. На заході були присутні викладачі-куратори з студентськими групами: Гуменна Н. В., Мельникова К. М., Христенко О. М., Луців О. Р. а також гості з Кременецького та Лановецького районів, які також взяли участь у цьому творчому заході. Участь також приймали іноземні студенти з Польщі Хуберт Нікоша та студент з Гани Брайен Адді, які проявили творчі таланти у оперному співі та грі на музичних інструментах.

21 листопада 2016 року викладач кафедри Гуменна Н. В. разом із студентами кураторської групи відвідали обласний форум обдарованих дітей Тернопільщини «Духом натхненні», організований доцентами кафедри філософії та суспільних дисциплін Кравчуком Л. В. та Кадобним Т. Б.

викладач Гуменна Н. В. зі студентами кураторської групи

23 листопада 2016 року викладач кафедри Гуменна Н. В. разом із студентами кураторської групи відвідали Тернопільський академічний обласний драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка та із задоволенням переглянули музичну комедію-жарт «Як наші діди парубкували».

студенти із куратором Гуменною Н. В. відвідали драматичний театр

13 грудня 2016 року студенти першого та другого курсів медичного факультету з кураторами груп доц. Кадобним Т.Б., доц. Кравчуком Л.В. та доц. Христенко О. М. відвідали Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр. Викладачі і студенти привезли з собою творчу культурну програму, слова привітання, а також солодощі та подарунки для дітей, які проходять лікування в даному оздоровчому закладі. Також, традиційно було організовано виїзд до дітей-інвалідів, які є прикутими до інвалідного візка на дому.

Благодійність в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського має глибоке і давнє коріння. Українські та іноземні студенти науково-краєзнавчого гуртка «Терполяни» не один раз засвідчували своїми діями це. Сьогодні, коли все українське суспільство на шляху свого державотворення, зустрілося з важкими випробовуваннями, волонтерство стало однією з форм готовності протистояти їм. З ініціативи доцента ТДМУ Тараса Кадобного було організовано загальноуніверситетський волонтерський рух «MISERICORDIA», який активно підтримали ректорат та деканати нашого університету.

Викладач кафедри філософії та суспільних дисциплін доц. Кадобний Т. Б. з студентами кураторської групи

2 березня 2017 року українські та іноземні студенти ТДМУ долучилися до збору гуманітарної

допомоги бійцям 81-ї механізованої бригади. Представники першого курсу Пьотр Островскі та Сандра Славінска організували збір продуктів, медикаментів, засобів особистої гігієни на факультеті іноземних студентів. Спільними зусиллями було зібрано понад 60 кілограм гуманітарної допомоги. Все це уже відправлено до місця дислокації вищезгаданої бригади.

4 квітня 2017 р. з метою формування моральних якостей особистості, культури поведінки, виховання бережливого ставлення до природи, розвитку мотивації до праці викладач кафедри Гуменна Н. В. разом із студентами кураторської групи приєдналися до загальноміського прибирання паркової території міста Тернополя.

студенти медичного факультету з куратором викладачем кафедри філософії та суспільних дисциплін Гуменною Н. В. підчас толоки

Волонтерський рух «MISERICORDIA» організовував 11 квітня 2017 року акцію зі збору коштів для придбання медичного обладнання для вихованців Тернопільського навчально-реабілітаційного центру. Благодійний захід відбувся у всіх навчальних корпусах ТДМУ.

проректор з навчальної роботи Шульгай Аркадій Гаврилович та помічник поректора з суспільних питань Яремчук Ольга Зіновіївна із студентами

Члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» та студенти-волонтери Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського завітали 12 квітня 2017 року з великодніми подарунками до учнів Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру. Діти були дуже раді гостям.

Зі святом Великодня присутніх привітав доцент кафедри філософії та суспільних наук, керівник науково-краєзнавчої студії «Терполяни» Леонід Кравчук, який зазначив, що в ТДМУ приділяють велику увагу благодійній діяльності.

доцент кафедри філософії Кравчук Л. В.

Здоров’я і усіляких гараздів хлопчикам і дівчаткам побажав доцент кафедри філософії та суспільних наук ТДМУ Тарас Кадобний.

Не обійшлося і без пісенних подарунків. Студентки першого курсу фармацевтичного факультету Ірина Роговська і Тетяна Лемішка виконали дуже співзвучні святу українські пісні – про батьківську хату, материнську рідну мову і любов до свого краю.

На завершення зустрічі хлопчики і дівчатка виконали улюблену пісню, яку підспівувала вся зала. А студенти роздали дітям великодні смаколики і, зокрема, гарно прикрашені пасочки.

подарунки для дітей реабілітаційного центру

Викладачі кафедри філософії та суспільних дисциплін із студентами

20 квітня 2017 року куратор викл. Мельникова К.М. з 5 групою медичного факультету ІІ курсу організувала похід у Тернопільський академічний драматичний театр ім. Т. Шевченка на оперету «Гуцулка Ксеня». Автор п’єси Ярослав Барнич, а сама вистава була пронизана гумором та позитивними емоціями.

Викладач кафедри філософії та суспільних дисциплін із студентами кураторської групи

23 травня 2017 року з нагоди 60-річчя Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського учасники науково-краєзнавчої студії «Терполяни» зібралися в актовій залі адміністративного корпусу на урочисте засідання, присвячене ювілею Альма-матер, а також 6-річчю з дня створення студії. Її керівник, доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук, привітавши присутніх, запросив до слова завідувача кафедри, професора Ірину Мельничук.

Як зазначила Ірина Миколаївна, викладачі, випускники різних років і студенти ТДМУ почуваються членами єдиної медичної спільноти, що наче одна родина. Її історія нерозривно пов’язана з історією всього українського народу і його славних представників. Про нерозривний зв’язок поколінь свідчить і книга, яку написав студент п’ятого курсу медичного факультету Ігор Оренчук. Вона присвячена першому консулу Української держави та Української Народної Республіки в Мюнхені (1918 – 1921рр.), політичному діячу, дипломату, правозахиснику Василю Яковичу Оренчуку.

книга Ігора Оренчука

Доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Леонід Кравчук наголосив на тому, що книга привертає увагу до унікального періоду в новітній історії нашої держави. За його словами, 1917-23 роки – невеликий проміжок часу, але зроблено було чимало: українізація початкової та середньої школи, відкриття перших державних університетів, Української академії наук… Під керівництвом В.Я.Оренчука розроблено низку проектів і підзаконних актів, а також здійснено низку організаційних заходів для зміцнення і розвитку Консульської служби, яка стає містком між Україною і Європою. Науково-краєзнавча монографія студента ТДМУ Ігоря Оренчука стала важливим поповненням скарбниці історичних праць і спогадів, що висвітлюють складний період української державності початку XX століття.

Кравчук Л. В. презкнтує книгу Ігора Оренчука

«Особливістю книги є те, що вона побудована на історичних матеріалах, нормативно-правових актах того періоду, – зазначила кандидат юридичних наук Надія Гуменна. – В архівних документах, мовчазних свідках тих подій, міститься величезний масив незнаної корисної інформації про соціально-політичні, економічні та інші суспільні процеси тієї доби. Автор працював у фондах різних архівів – і тому його розвідка має незаперечну наукову цінність».

Виступ викладача кафедри філософії та суспільних дисциплін Гуменної Н. В.

«З книги я довідався про допомогу правозахисника, першого консула Української держави Василя Оренчука співвітчизникам, які під час Першої світової війни опинилися в еміграції та таборах для військовополонених, – розповів доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Тарас Кадобний. – Минуло сто років – і нині маємо новітнього агресора і вимушених мігрантів. Тому в ТДМУ створена волонтерська організація, яка активно підтримує наших воїнів, що боронять Україну й допомагає біженцям з тимчасово окупованих територій».

доц. Кадобний Т.Б.

Про свою працю над книгою розповів автор. Ігор Оренчук зазначив, що, ще навчаючись у школі, зацікавився історією свого роду і краю. На першому курсі ТДМУ видав книжечку «Історія роду – історія краю». Це був його літературний дебют. Видання «В.Я.Оренчук – перший консул Української держави, політичний діяч, дипломат, правозахисник» стало другим у доробку Ігоря. Матеріали до нього збирав дуже ретельно. Хлопець висловив подяку всім, хто сприяв її появі на світ, зокрема викладачам кафедри філософії та суспільних наук ТДМУ і, звичайно, своїм батькам, які теж були присутні в залі.

виступ автора книги Ігоря Оренчука

Під час презентації звучали чудові пісні у виконанні студентки першого курсу фармацевтичного факультету Ірини Роговської, студента другого курсу факультету іноземних студентів Хуберта Мікоші (Польща) і учасниць гурту «Ланівчанка» Сніжани Кузьминюк, Аліни Кондратюк та Ірини Криси.

14 червня 2017 року з нагоди Дня медичного працівника в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського відбуваються урочистості. Цього року відзначення кращих фахівців галузі з числа особового складу ТДМУ відбулися в актовій залі адміністративного корпусу.

З вітальним словом виступив ректор університету, професор Михайло Корда. Він наголосив на важливості професії лікаря, оскільки здоров’я є найціннішим скарбом для кожної людини.

Вітальне слово ректора ТДМУ імені І. Я. Горбачевсського, профеора Корди Михайла Михайловича

З вітальним словом виступила заступник начальника відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради Ольга Ярмоленко, яка вручила грамоту доценту кафедри філософії та суспільних дисциплін Ользі Христенко

30 вересня 2017 року доценти кафедри Ольга Христенко та Сергій Бондаренко взяли участь у Всеукраїнській прощі освітян до Маріїнського духовного центру в Зарваниці у складі групи викладачів кафедри іноземних мов з медичною термінологією та фізичної реабілітації медичного університету.

викладачі кафедри філософії та суспільних дисциплін в Зарваниці

Архиєрейська Божественна Літургія, Хресна дорога, приватна молитва у Чудотворному святому місці стали незамінимим джерелом духовної наснаги паломників з усієї України.

викладачі кафедри філософії та суспільних дисциплін в Зарваниці

Захід був присвячений Дню працівників освіти та об’єднав педагогів та духовентство з багатьох регіонів України, а також Великої Британії.

2 жовтня 2017 року в аудиторії №303А в корпусі №11 на кафедрі філософії та суспільних дисциплін з нагоди Дня працівника освіти було проведено зустріч викдадачів та студентів кураторських груп та учасників науково-краєзнавчої студії «Терполяни» з заступником міського голови міста Тернополя Бицюрою Леонідом Олексійовичем, який виступив з вітальним словом до освітян, викладачів кафедри та студентів, а також вручив нагрудну відзнаку Тернопільського Міського голови, викладачу кафедри філософії та суспільних дисциплін доценту Кравчуку Леоніду Васильовичу за активну науково-краєзнавчу роботу із студентами Тернопільського державного медичного університету імені Івана Яковича Горбачевського.

доц. Кравчук Л. В. та заступник міського голови міста Тернополя Бицюра Л. О.

2 жовтня 2017 року в читальній залі бібліотеки Тернопільського державного медичного університету відбулась творча зустріч з українським письменником, батьком українського "бестселера", лауреатом Шевченківської премії Василем Миколайовичем Шклярем, який презентував новий роман "Троща".

Виступ Василя Шкляра перед студентами та викладачами медичного університету.

На зустрічі були присутні також викладачі-куратори груп кафедри філософії та суспільних

дисциплін доценти Кульчицький Віталій Йосипович та Сопіга Михайло Олександрович, які із студентами першого курсу медичного факультету №24 та №49 були учасниками презентації роману, а також мали можливість придбати книгу з автографом українського письменника.

доцент кафедри філософіїта суспільних дисциплін Кульчицький В. Й.

3 жовтня 2017 року за сприяння доцента кафедри філософії та суспільних дисциплін Кадобного Тараса Богдановича та доцента Кравчука Леоніда Васильовича в обласному навчально-реабілітаційному центрі було проведено зустріч з дітьми та вихователями закладу. На протязі п'яти років викладачі кафедри та студенти опікуються дітьми навчально-оздоровчого закладу.

доц. Кравчук Л.В. та Кадобний Т. Б. із студентами у дитячому реабілітаційному центрі

Студенти першого курсу Андрій Ониськів та Амар Аль Гамар, який приїхав на навчання з Сирії, вручили привезене медичне обладнання. Інші учасники волонтерського руху «MISERICORDIA» роздали хлопчикам і дівчаткам фрукти та солодощі.

Іноземні студенти вітають дітей

Гостям в обласному навчально-реабілітаційному центрі були раді. Дітей, що зібралися в актовій залі, привітали заступник керівника Центру виховної роботи та культурного розвитку, доцент Олена Покришко, керівник науково-краєзнавчої студії «Терполяни», доцент Леонід Кравчук, а також заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

Вітальне слово заступника міського голови міста Тернополя Бицюри Л. О.

Директор обласного навчально-реабілітаційного центру Ірина Король подякувала студентам ТДМУ за подарунки, зазначивши, що засоби фізичної реабілітації суттєво допоможуть в лікуванні дітей.

Передача подарунків дітям реабілітаційного центру студентами директору закладу Ірині Король

6 грудня 2017 року в межах культурологічних студій Клубу української мови та культури, який розпочав свою діяльність з листопада 2017 року, відбувся літературний вечір за участю відомого українського барда Олександра Смика.

Виступ перед студентами та викладачами Олександра Смика

Іноземні та українські студенти мали чудову нагоду пізнати особливості українського літературного та музичного мистецтва за посередництва поезії та пісні, написаних серцем цього талановитого автора.

Хоч присутні тут студенти приїхали з різних країн, усі ми маємо спільну мову – мову серця, єдине небо, подібні почуття, наголосив Олександр Смик.

На завершення літературного вечора своєю творчістю поділилися студентки університету: Христина Дарморост (4 курс, медичний факультет) прочитала власні поезії з нещодавно виданої книги «Народжена весною», а першокурсниця стоматологічного факультету Яна Владика виконала «Пісню про матір».

Виступ студентки медичного факультету Хримтини Дарморост перед іноземними студентами та викладачами

7 грудня 2017 року студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, завітали у Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр Тернопільської обласної ради, щоб привітати дітей зі святом Миколая, вручити їм подарунки і поспілкуватися. У Теребовлянському навчально-реабілітаційному центрі Тернопільської обласної ради навчаються 158 дітей з вадами слуху та важкими порушеннями мовлення. Для хлопчиків і дівчаток, які приїхали з різних районів області, цей навчальний заклад став другою домівкою, затишною і теплою, з гарними умовами для якісного навчання і розвитку. Спілкування вийшло повноцінним, бо гості володіли мовою, зрозумілою нечуючим, – мовою жестів. Опанували її на курсах з вивчення жестової мови, що діють в ТДМУ і вже набули популярності серед студентів.

доц. Кадобний Т. Б., Кравчук Л. В та Бондаренко С. В. із студентами кураторських груп у навчально-лікувальному реабілітаційному центрі міста Теребовля

Організаторами заходу були доценти кафедри філософії та суспільних дисциплін Кравчук Леонід Васильович та Кадобний Тарас Богданович із студентами кураторських груп 23, 46 та 49 групи першого курсу медичного факультету.

Вітальне слово доц. Кравчука Л. В.

«Наш університет – це велика родина, яка об’єднала представників багатьох країн і майже всіх континентів, – сказав доцент кафедри філософії ТДМУ, керівник студії «Терполяни» Леонід Кравчук. – Дуже приємно бачити ваші усміхнені обличчя, спілкуватися з вами».

Вітальне слово директора закладу Марії Кацан

Присутніх і гостей привітала директор центру Марія Кацан, яка розповіла, що в структурі закладу діють дошкільне відділення, початкова, базова і старша школи, а старшокласники, здобуваючи загальну середню освіту, навчаються також кравецькій справі, комп’ютерному набору. До речі, Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр першим в Україні почав надавати дітям з вадами слуху професії «оператор комп’ютерного набору» та «кравець».

Виступ студентки Олесі Цвігун

Студентка 1 курсу стоматологічного факультету, староста науково – краєзнавчої студії «Терполяни» Олеся Цвігун від імені майбутніх медиків щиро подякувала дітям і вчителям за запрошення й побажала всім гарного передноворічного настрою.

Передача подарунків від працівників кафери філософії та суспільних дисциплін та студентів медичного університету

Доцент кафедри філософії ТДМУ і один з ініціаторів проекту зі створення курсів з вивчення жестової мови Тарас Кадобний передав директору навчально-реабілітаційного центру книги «Особливості педагогічної діяльності», «Нариси з історії української духовності» та «Історія козацтва після зруйнування Запорізької Січі», які поповнять бібліотеку закладу.

Іноземні студенти із дітьми реабілітаційного центру

13 грудня 2017 року в кафе корпусу ННІ-медсестринства учасники та організатори Клубу української мови та культури доц. Христенко Ольга Мирославівна та викладач кафедри Починок Юлія Мирославівна організували для українських та іноземних студентів Андріївські вечорниці.

доц. Христенко О.М. та викладач Починок Ю. М.

На заході учасники ліпили українські вареники та пекли пироги. Свято було організовано із збереженням українських національних традицій.

Студенти-іноземці готують вареники на Андріївські вечорниці

15 грудня 2017 року студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, які є учасниками університетського волонтерського проекту «Misericordia», відвідали Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр, щоб привітати діток з прийдешнім днем Святого Миколая.

Від імені адміністрації, викладачів і студентів нашого університету хлопчиків і дівчаток, що зібралися в актовій залі центру, тепло привітала викладач кафедри філософії та суспільних наук Надія Гуменна, яка побажала дітям міцного здоров’я, гарного настрою і здійснення найзаповітніших мрій.

Виступ викладача кафедри філософії Гуменної Н. В перед дітьми закладу

День Святого Миколая-Чудотворця поєднує в собі одне з найголовніших християнських свят та свято казки, дива, здійснення бажань. Здоров’я, успіхів у навчанні та усіляких гараздів зичив малечі доцент кафедри філософії та суспільних наук, організатор волонтерського руху «Misericordia» Тарас Кадобний.

доц. Кадобний Т. Б.

До вітальних слів долучилися також учасники тернопільського кавер-гурту «Funhouse». Солістка вокально-музичної формації Зоряна Сабат – випускниця ТДМУ, а нині клінічний ординатор. Вона виконала веселі пісні українською і англійською мовами. Дружні оплески свідчили, що дітям виступ сподобався.

Виступи студентів

20 грудня 2017 року в рамках культурологічних студій клубу української мови та культури відбувся Вечір Святого Миколая. Гість клубу о. Віталій Метельський, редемпторист, ієромонах Храму Успення Пресвятої Богородиці у м. Тернополі розпочав захід молитвою, а далі провів зі студентами бесіду на тему «Уроки милосердя від Святого Миколая».

Виступ о. Віталія

«Сьогодні Святий Миколай приходить до нас в образі люблячої мами чи тата, інших небайдужих людей, які мають чуйне серце, – зазначив о. Віталій. – І нинішній секуляризований світ дуже потребує милосердя, нашої з вами готовності допомогти знедоленим, бідним, сиротам, немічним. Пам’ятаймо, що архієпископ Мир Ликійських Миколай робив добро щиро і безкорисно. Тому, як говорив мій вчитель, Патріарх УГКЦ Блаженніший Святослав, коли наша одна рука дає – друга нехай не забирає. Бо милосердя не чекає чогось взамін».

Учасники зустрічі мали змогу послухати притчу про блудного сина, якому батько прощає усі попередні життєві помилки і цим своїм милосердям дає шанс молодій людині бути пробаченою, прийнятою і любленою. Також о. Віталій наголосив, що студенти як майбутні лікарі мають унікальну нагоду проявляти своє милосердя до пацієнтів, які потребують не лише якісної медичної допомоги, а й духовної підтримки, розуміння, доброго слова і щирого сердечного тепла.

Про «практичні навички милосердя» розповіли гості клубу – учасники волонтерського руху «Misericordia», студенти медичного факультету Христина Дарморост, Любов Слобода, Назарій Ткачук, Юрій Дячина, та фармацевтичного – Богдан-Данило Данилюк та Юрій Дубовий. Власне, з ініціативи Христини Дарморост, авторки книги-казки, волонтери провели благодійну акцію під гаслом «Допоможи сиротам – отримай книгу в подарунок». Акція відбулася 13-15 грудня у приміщенні ТРЦ «Подоляни». За зібрані кошти волонтери разом із директором Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Володимиром Завішею придбали необхідну для закладу морозильну камеру, а також іграшки та фрукти.

збір коштів для дітей сиріт

«Це вже наша маленька добра традиція – підтримувати вихованців цього притулку, – зауважила Христина Дарморост. – І дуже приємно, що напередодні цьогорічного свята Миколая учасниками благодійної акції стали чимало милосердних тернополян, а серед них і наші небайдужі студенти. Зокрема, щиро дякуємо студентам з Польщі Мацею Сіферту і Вікторії Оштрайхер, які активно підтримали доброчинне дійство».

доц. Кадобний та учасники гуртка "Української мови"

За словами координатора волонтерського руху «Misericordia», доцента кафедри філософії та суспільних дисциплін Тараса Кадобного, студенти зробили справді велику справу і показали, що добре серце здатне запалити своїм милосердям багато-багато інших людських сердець.

Виступ директора Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Володимира Завіша

Гостем клубу також був директор Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Володимир Завіша. Він подякував волонтерам медичного університету за чуйність, зусилля в організації та проведенні благодійної акції та, звичайно, за цінні подарунки.

Передача цінного подарунку

Практичним уроком милосердя від Святого Миколая став похід у дитячий притулок на вул. Стрімкій, де студенти мали можливість допомогти малечі розпакувати подарунки, поспілкуватися і просто поділитися своїм душевним теплом.

4 лютого 2018 року студенти 46 групи I курсу факультету іноземних студентів з куратором доц. Кадобним Т. Б. відвідали Збаразький замок

Студенти факультету іноземних студентів на території Збаразького замку

Найбільш цікавою була екскурсія експозиціями козацької історії періоду XVII - XVIII століть. Студенти задавали запитання екскурсоводу по історичним питанням, що говорило про їхню зацікавленість в питаннях історії України

Світлини замків Тернопільщини

Світлини в кімнатах замку

13 лютого 2018 року у читальній залі бібліотеки Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського відбулася зустріч на тему «Сучасні тенденції української літератури» з Володимиром Шовкошитним – поетом, прозаїком, публіцистом, доктором філософії в галузі політології, народним депутатом України першого скликання, громадським діячем. У його творчому доробку – збірки поезій, твори публіцистики, наукові статті, кіносценарії, музичні альбоми, низка прозових творів. Письменник є лауреатом багатьох міжнародних та всеукраїнських премій, засновником і директором київського видавництва «Український пріоритет».

Володимир Шовкошитний

Лише за минулий рік в «Українському пріоритеті» побачили світ 48 нових книг українських авторів. Під час зустрічі Володимир Шовкошитний представив першу книгу п’ятитомного видання поета рідкісного таланту з Луганська Івана Низового. На жаль, уже шість років його немає серед нас, а поки жив, був центром кристалізації патріотичних сил краю, українським голосом Луганщини. Інша новинка – науково-популярне дослідження Олександра Фатєєва «Долітописна історія України» про походження, хронологію племен та народів на території України. Одна з найцінніших книжок-спогадів «Прожити і розповісти» патріарха української літератури Анатолія Дімарова. Написана щиро і правдиво про час, в якому випало жити, вона читається, так би мовити, на одному диханні.

студенти та викладачі медичного університету

Видавець зупинився і на своєму романі-трилогії «Кров – свята», який охоплює період від Голодомору і майже до наших днів. Як розповів Володимир Шовкошитний, матеріали для книги він збирав 12 років працюючи в українських, польських, німецьких архівах.

Любов’ю до України дихають і його вірші. Емоційні, образні і до болю правдиві, вони дивують і вражають. «Куля гуляла», «Спокуса», вірш, що став відомою піснею «Боже, дай Україні волю» і вірш, що дав назву однойменній збірці, – «Запали свічу»… Це справжня поезія, яку хотілося слухати ще і ще.

Володимир Шовкошитний поділився також спогадами про пережите під час ліквідації аварії на ЧАЕС, про участь в подіях, які ми сьогодні називаємо «Майданами» – «першим» та «другим», висловив свою думку про важливі події, що нині відбуваються в країні. Письменник побажав молоді вірити в свої сили і впевнено йти до поставленої мети, бо успіх великою мірою залежить від позитивного налаштування людини.

автограф від автора Володимира Шовкошитного

На заході були присутні викладачі кафедри філософії та суспільних дисциплін Починок Юлія Мирославівна та доц. Христенко Ольга Мирославівна, які з кураторськими групами взяли участь у презентації книг письменника та ознайомилися із новими творами українського письменника

16 лютого 2018 року в читальній залі бібліотеки Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського відбувся Літературно-мистецький захід, присвячений лемківській культурі. У ньому взяли участь студенти та викладачі доц. Кадобни Т. Б. та Кравчук Л. В., які є засновниками та членами науково-краєзнавчої студії «Терполяни», викладачі нашого університету та інших вишів Тернополя, представники управління культури облдержадміністрації.

вітальне слово співорганізатора заходу Кравчука Л. В.

Гостями бібліотеки були також голова Світової федерації українських лемківських об’єднань, член Національної спілки краєзнавців України Ярослава Галик, член колегії Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Марія Бабічук (Чортків), члени правління Тернопільської обласної і міської організацій «Лемківщина» Дарія Антонюк та Галина Околіта.

Ярослава Галик та Тетяна Саварин

Лемківському краю присвятила свою науково-краєзнавчу розвідку доцент кафедри іноземних мов ТДМУ Тетяна Саварин. «Тема Лемківщини мені рідна, оскільки це батьківщина моїх предків. Мої бабуся і дідусь – переселенці з Горлицького повіту Краківського воєводства – нині мешкають в селі Клювинці Гусятинського району, -розповіла Тетяна Володимирівна. – З дитинства любила слухати розповіді бабусі про цей дивовижний край, її співанки. У 2003 році успішно захистила кандидатську дисертацію на тему «Лемківське весілля в міжетнічному контексті». До речі, опонентом на захисті дисертації в мене був доктор філологічних наук, іноземний член НАН України, голова Асоціації україністів Словаччини й представник лемків Словаччини Микола Мушинка, який мене усіляко підтримував».

Тетяна Ігорівна Саварин

На заході були присутні доцент кафедри медичної фізики Дідух В. Д., а також редактор журналу "Бескиди" Володимир Барна Валерій Дмитрович зачитав вірші присвячені уродженцю Лемківщини – поету Богдану-Ігорю Антоничу.

доц. Дідух В. Д.

«Лемківщина в серці моїм» – так назвав одну зі своїх книг голова Спілки письменників Лемківщини, головний редактор журналу «Бескиди» Володимир Барна, чиї батьки теж пережили депортацію.

Володимир Барна

Ярослава Галик вручила «Книгу пам’яті Лемківщини 1944—1946» доценту кафедри іноземних мов ТДМУ Тетяні Саварин, яка за згодою автора передала її у фонд бібліотеки ТДМУ – і тепер широке коло читачів матиме змогу ознайомитися з цією фундаментальною працею, яка є документальним свідченням Лемківської трагедії середини XX століття.

вручення видань Тетяні Саварин

Захід був дуже корисним для усіх присутніх викладачів та студентів медичного університету, які збагатили свої знання про лемківську культуру.

гості та учасники заходу присвяченого вшануванню пам'яті лемківської культури

21 березня 2018 року студенти 46 групи факультету іноземних студентів з куратором доц. Кадобним Т. Б. відвідали благодійну організацію "Карітас". Студенти принесли з собою солодощі, подарунки для вихованців закладу.

студенти з працівниками "Карітасу"

6 квітня 2018 року на передодні Великодніх Свят викладачі кафедри філософії доц. Кадобний Т. Б. та Кравчук Л. В. в рамках науково-краєзнавчої студії "Терноляни" та благодійного фонду «Misericordia» провели благодійну акцію збору коштів на допомогу дітям сиротам.

Учасники волонтерського руху «Misericordia» та члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» активно підтримали загально-університетську благодійну акцію «Зробимо життя дітей щасливішим». Також волонтери відвідали Тернопільський навчально-реабілітаційний центр для дітей з вадами опорно-рухового апарату, що на вулиці Братів Бойчуків, 6, та навчально-вихований комплекс №28.

Вже багато років поспіль студенти медичного університету допомагають випускнику навчально-реабілітаційного центру Ігорю Баранишину. Волонтери передали Великодній кошик та зібрані кошти сумою 7 тисяч гривень для його подальшої реабілітації.

Найактивнішими студентами благодійних акцій були представники фармацевтичного факультету – Соломія Невідома, Софія Невідома, Богдана Питлик, Ольга Рівна; студенти медичного факультету – Світлана Веремчук, Елеонора Поліщук, Христина Пелип, Аліна Оліферук, Зоряна Бриндз, Ярослава Куцина, Ростислав Стецик, Вікторія Яворська, Михайло Гаврилюк; майбутні стоматологи – Оксана Пелип, Божена Обліжок; представники факультету іноземних студентів – Сварнакар Пушпак та Маулік Срітама, Мажец Каміль.

15 травня 2018 року напередодні Дня захисту дітей студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського провели просвітницьку акцію «Збережи життя ненародженій дитині», метою якої є привернення уваги суспільства до проблеми абортів та формування культури відповідального материнства і батьківства.

«Це маленька практична справа на шляху виховання у молоді поваги до життя ненароджених дітей, – розповідає ініціаторка заходу, доцент кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін Ольга Христенко. – Разом зі студентами ми розробили просвітницькі листівки й розмістили їх у тролейбусах та міських автобусах. Звичайно, ми не охопили абсолютно всі одиниці громадського транспорту, але 80 кольорових листівок нагадуватимуть тернополянам і гостям міста про нашу спільну відповідальність за життя ненароджених дітей. На нашу думку, завдання громади і держави – бути уважними до самотніх вагітних жінок та сімей, які перебувають у важких життєвих обставинах й очікують дитину, щоб, власне, допомогти їм у їхніх потребах і запобігти абортам. Водночас, нам потрібно формувати свідоме відповідальне ставлення молоді до питань планування сім’ї і дітей».

Юрій Дячина, студент 4 курсу медичного факультету, співорганізатор акції: «Ми нечасто говоримо про аборт публічно, але дуже важливо інформувати населення про цю проблему, щоб ми всі разом думали, як зберегти життя ненародженим дітям, а не позбавлятися від них».

Христина Дарморост, студентка 4 курсу медичного факультету, учасниця акції: «Наші просвітницькі листівки звернені до сердець і сумління матерів і батьків, які стоять перед вибором: зберегти життя «небажаній дитині» чи позбутися її. Коли йдеться, наприклад, про соціальні причини абортів, розуміємо, що така постановка питання не витримує жодної критики. Ми як майбутні фахівці медичної галузі хочемо оберігати життя людей, у тому числі, маленьких, ніким не захищених ненароджених діток».

Данило Данилюк, студент 2 курсу фармацевтичного факультету, учасник акції: «Я радий, що зробив свій внесок у цей захід. І якщо наші листівки вплинуть хоча б на одну людину і вона задумається, і вирішить зберегти життя своїй ще ненародженій дитині – це буде дуже добре…».

До проведеної акції долучилися студенти, які допомогли провести просвітницьку акцію: четвертокурсники медичного факультету Юрій Дячина, Христина Дарморост, Богдан Парастюк, Любов Слобода, Наталія Бойко, Антоніна Круковець, другокурсники фармацевтичного факультету Юрій Дубовий та Данило Данилюк, магістрантка ННІ медсестринства Христина Юхимчук, а також доцент кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін Сергій Бондаренко.