Студентський науковий гурток

На кафедрі педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін працює студентський науковий та культурний гурток «Терполянин». Студенти працюють в напрямку наукової роботи кафедри та проводять наукові та культурно-просвітницькі заходи в університеті та за його межами.

План роботи студентського наукового гуртка і напрямки його наукових досліджень розробляються відповідно до науково-дослідної тематики кафедри філософії та суспільних дисциплін.

Заняття в гуртку включає індивідуальну роботу кожного гуртківця під керівництвом доцента кафедри Кравчука Л.В. та доц. Кадобного Т.Б. і колективні засідання, що проводяться протягом навчального року.

Студентами – гуртківцями опубліковано збірки творчих здобутків гурківців.

Збірники наукових праць видані учасниками студії "Терполяни"

11 квітня 2016 року науково-краєзнавчий гурток Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського «Терполяни» з нагоди п’ятиріччя своєї діяльності у залі університетської бібліотеки організував урочисте засідання, в якому взяли участь декани факультетів ТДМУ, викладачі, представники міської влади та обласної організації Національної спілки письменників України, а також народний депутат Михайло Головко і депутат обласної ради Богдан Бутковський.

Виступ доц. Кравчука Л. В. перед студентами, викладачами та представниками влади

Присутніх привітав керівник гуртка, доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук, який розповів про творчий доробок «Терполян». Упродовж цього часу опубліковано п’ять книг, написаних студентами. Видання «Історія роду – історія краю» Ігоря Оренчука стало першою ластівкою у діяльності гуртка. Далі були збірки віршів «Жасмин», «Калина», до яких увійшли поетичні напрацювання талановитих студентів нашого університету. Цього року «Терполяни» зреалізували новий проект – видали збірку «Явір».

Студенти-учасники студії "Терполяни"

З вересня 2016 року науковий гурток "Терполянин" перейменовано у науково-краєзавчу студію.

Напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці, який в Україні відзначають також як День українського козацтва і День захисника, група студентів та викладачів Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського на чолі кафедри філософії та суспільних дисциплін відвідали село Бережанка Лановецького району, відоме історичними пам’ятками козацької доби. Поблизу Бережанки і сусіднього села Жуковець збереглася відома козацька могила – величний курган, де, за переказами, поховано понад 300 відважних воїнів загону Максима Кривоноса, які загинули в бою з польськими гусарами. Пам’ятник на честь полеглих був встановлений за кошти місцевих мешканців ще до Другої світової війни. За радянських часів була загроза його знищення, але завдяки небайдужим людям, які переховували пам’ятник, він вцілів. Впорядкували козацьку могилу вже в 1990 році з ініціативи Лановецької районної організації Народного руху України. Зустріч зі студентами і викладачами нашого університету 12 жовтня відбулася в приміщенні Бережанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів.

Учасники студії "Терполяни" з керівником доц. Кравчуком Л. В.

12 листопада 2016 року в селі Лопушному Лановецького району побували члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» кафедри філософії та суспільних дисциплін ТДМУ, щоб вшанувати героїчну сторінку національної історії. Українські і польські студенти поклали квіти до пам’ятного знака, встановленого на могилі полеглих в бою українців і поляків.

доц. Кравчук Л. В. з учасниками краєзнавчої студії

26 січня 2017 року в адиторії №3а відбулося засідання науково-краєзнавчої студії "Терполяни" кафедри філософії та суспільних дисциплін Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського на тему «Вода Тернопільщини як життєтворний фактор суспільства» . У ньому взяли участь представники інших університетів Тернополя, міської влади, громадської організації «Тернопільщина європейська», небайдужої учнівської молоді та спеціалісти обласного управління водних ресурсів.

Учасники конфернції організованої студією "Терполяни"

Як зазначили організатори заходу, для довголіття і здоров’я вкрай важливо, яка вода живить тканини нашого тіла. «За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 80% проблем зі здоров’ям людини пов’язані з питною водою. Це спонукає нас активно пропагувати дбайливе ставлення до довкілля», – звернув увагу керівник науково-краєзнавчої студії «Терполяни», доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук.

Вітальне слово засновника гуртка "Терполяни" учасникам конференції

Учасників засідання привітав заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, який наголосив на актуальності теми.

Вітальне слово заступника міського голови міст Тернополя Бицюри Л. В.

Професор ТДМУ Степан Вадзюк розповів про роль води у забезпеченні життєдіяльності організму. За його словами, щоб повноцінно функціонувати, наші клітини повинні містити її достатню кількість. Лише за цієї умови обмінні процеси відбуватимуться так, як слід.

виступ професора ТДМУ ім. І. Я. Горбачвського Степана Вадзюка

Про перспективи та завдання з водозбереження краю йшлося у виступі професора Тернопільського педагогічного університету імені В.Гнатюка Василя Грубінка.

професор Василь Грубінко

Студентка першого курсу фармацевтичного факультету Анна Ширко свою презентацію назвала «Вода – це життя».

Студентка першого курсу фармацевтичного факультету Анна Ширко

Яка вода найкраще засвоюється організмом? Результатами останніх досліджень з цього приводу з присутніми поділився професор Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя Олег Покотило.

професор Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя Олег Покотило

Начальник відділу техногенно-екологічної безпеки обласного управління водних ресурсів Василь Майка зазначив, що водними ресурсами Тернопільщина небагата і посідає за цим показником 15 місце в Україні. Тому важливо берегти наші річки і ставки, не засмічувати їх, бо від цього залежить яку воду споживатимуть і нинішні, і наступні покоління.

Начальник відділу техногенно-екологічної безпеки обласного управління водних ресурсів Василь Майка

Під час заходу обговорили перспективи та завдання водозбереження краю, якісний стан і властивості води. Різдвяними колядками привітали присутніх учасниці гурту «Ланівчанка» (Сніжана Кузьминюк, Аліна Кондратюк та Ірина Криса). А на завершення прозвучала пісня «Мій рідний край» у виконанні члена Спілки журналістів України, засновника громадської організації «Тернопільщина європейська» Григорія Басюка та пісня «Torna a Surriento», яку учасникам засідання подарував талановитий вокаліст – студент другого курсу факультету іноземних студентів Хуберт Мікоша.

учасниці гурту «Ланівчанка» (Сніжана Кузьминюк, Аліна Кондратюк та Ірина Криса)

Григорій Басюк

Хуберт Мікоша

Благодійність в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського має глибоке і давнє коріння. Українські та іноземні студенти науково-краєзнавчого гуртка «Терполяни» не один раз засвідчували своїми діями це. Сьогодні, коли все українське суспільство на шляху свого державотворення, зустрілося з важкими випробовуваннями, волонтерство стало однією з форм готовності протистояти їм. З ініціативи доцента ТДМУ Тараса Кадобного було організовано загальноуніверситетський волонтерський рух «MISERICORDIA», який активно підтримали ректорат та деканати нашого університету.

доц. Кадобний Т. Б. із студентами

2 березня 2017 року українські та іноземні студенти ТДМУ долучилися до збору гуманітарної допомоги бійцям 81-ї механізованої бригади. Представники першого курсу Пьотр Островскі та Сандра Славінска організували збір продуктів, медикаментів, засобів особистої гігієни на факультеті іноземних студентів. Спільними зусиллями було зібрано понад 60 кілограм гуманітарної допомоги. Все це уже відправлено до місця дислокації вищезгаданої бригади.

Волонтерський рух «MISERICORDIA» організовував 11 квітня 2017 року акцію зі збору коштів для придбання медичного обладнання для вихованців Тернопільського навчально-реабілітаційного центру. Благодійний захід відбувся у всіх навчальних корпусах ТДМУ.

проректор з навчальної роботи Шульгай Аркадій Гаврилович та помічник поректора з суспільних питань Яремчук Ольга Зіновіївна із студентами

українські та іноземні студенти учасники благодійного фонду медичного університету

Члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» та студенти-волонтери Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського завітали 12 квітня 2017 року з великодніми подарунками до учнів Тернопільського обласного навчально-реабілітаційного центру. Діти були дуже раді гостям.

2 жовтня 2017 року в аудиторії №303А в корпусі №11 на кафедрі філософії та суспільних дисциплін з нагоди Дня працівника освіти було проведено зустріч викдадачів та студентів кураторських груп та учасників науково-краєзнавчої студії «Терполяни» з заступником міського голови міста Тернополя Бицюрою Леонідом Олексійовичем, який виступив з вітальним словом до освітян, викладачів кафедри та студентів, а також вручив нагрудну відзнаку Тернопільського Міського голови, викладачу кафедри філософії та суспільних дисциплін доценту Кравчуку Леоніду Васильовичу за активну науково-краєзнавчу роботу із студентами Тернопільського державного медичного університету імені Івана Яковича Горбачевського.

вітальне слово заступника міського голови міста Тернополя Бицюри Л. В.

студенти та викладачі кафедри філософії

вручення нагрудної відзнаки від міського голови міста Тернополя доценту Кравчуку Л. В.

У Теребовлянському навчально-реабілітаційному центрі Тернопільської обласної ради навчаються 158 дітей з вадами слуху та важкими порушеннями мовлення. Для хлопчиків і дівчаток, які приїхали з різних районів області, цей навчальний заклад став другою домівкою, затишною і теплою, з гарними умовами для якісного навчання і розвитку. У цьому переконалися студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, які завітали сюди 7 грудня 2017 року, щоб привітати дітей зі святом Миколая, яке стрімко наближається, вручити їм подарунки і поспілкуватися. Спілкування вийшло повноцінним, бо гості володіли мовою, зрозумілою нечуючим, – мовою жестів. Опанували її на курсах з вивчення жестової мови, що діють в ТДМУ і вже набули популярності серед студентів.

студенти та діти реабілітаційного центру

До доброчинної акції у Теребовлянському навчально-реабілітаційному центрі, крім студентів, що відвідують курси, долучилися також учасники загальноуніверситетського волонтерського руху «Misericordia» та члени науково-краєзначої студії «Терполяни».

директор центру Марія Кацан

Присутніх і гостей привітала директор центру Марія Кацан, яка розповіла, що в структурі закладу діють дошкільне відділення, початкова, базова і старша школи, а старшокласники, здобуваючи загальну середню освіту, навчаються також кравецькій справі, комп’ютерному набору. До речі, Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр першим в Україні почав надавати дітям з вадами слуху професії «оператор комп’ютерного набору» та «кравець».

староста науково – краєзнавчої студії «Терполяни» Олеся Цвігун

Студентка 1 курсу стоматологічного факультету, староста науково – краєзнавчої студії «Терполяни» Олеся Цвігун від імені майбутніх медиків щиро подякувала дітям і вчителям за запрошення й побажала всім гарного передноворічного настрою.

керівник студії «Терполяни» Леонід Кравчук та Кадобний Т.Б. передають збірки праць гуртка "Терполяни" реабілітаційному центру в Теребовлі

«Наш університет – це велика родина, яка об’єднала представників багатьох країн і майже всіх континентів, – сказав доцент кафедри філософії ТДМУ, керівник студії «Терполяни» Леонід Кравчук. – Дуже приємно бачити ваші усміхнені обличчя, спілкуватися з вами».

керівник студії «Терполяни» Леонід Кравчук та Кадобний Т.Б. передають збірки праць гуртка "Терполяни" реабілітаційному центру в Теребовлі

Доцент кафедри філософії ТДМУ і один з ініціаторів проекту зі створення курсів з вивчення жестової мови Тарас Кадобний передав директору навчально-реабілітаційного центру книги «Особливості педагогічної діяльності», «Нариси з історії української духовності» та «Історія козацтва після зруйнування Запорізької Січі», які поповнять бібліотеку закладу.

народна пісня у виконанні студентки 4 курсу медичного факультету, бандуристки і співачки Лілі Іськів

Українська народна пісня у виконанні студентки 4 курсу медичного факультету, бандуристки і співачки Лілі Іськів стала ліричним продовженням щирої розмови. Зворушила всіх і пісня «Мальви», яку заспівала студентка 1 курсу стоматологічного факультету Яна Владика. Не менш яскравим був виступ студентки 6 курсу медичного факультету Віти Васильчук з піснею «Я у тебе одна». Зливу оплесків викликав й дует у складі Віти Васильчук і учениці навчально-реабілітаційного центру Наталі Марущак. Завдяки сурдоперекладу Наталі нечуючі глядачі краще зрозуміли зміст слів, відчути їх енергетику. Нікого не залишила байдужим й пісня «Коли співають діти» в жестовому виконанні вихованців центру. Жартівлива сценка «Борщ», талановито зіграна старшокласниками, викликала веселий сміх і справжні овації. Як і артистично виконана пантоміма. Загалом, всі діти виступили прекрасно, продемонструвавши творчі здібності і невичерпність таланту. А на завершення пісню в сурдоперекладі виконали педагоги центру.

діти навчально-реабілітаційного цетру в місті Теребовлі

Гості подякували керівнику, педагогам, всім працівникам закладу за працю і тепло сердець, яке вони дарують дітям і вручили подарунки – солодощі, фрукти, іграшки, фламастери, дитячі зимові курточки і пуховики. А діти вручили гостям виготовлені власноруч ангелики, вклавши у них коротенькі листи з гарними побажаннями.

іноземні студенти з дітьми реабілітаційного центру

14 грудня 2017 року у бібліотеці Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського відбулася презентація посібника до програми курсу «Філософія» для студентів вищих медичних навчальних закладів. Видання було затверджене вченою радою ТДМУ, рекомендоване кафедрою філософії та суспільних наук. Посібник вийшов друком у видавництві нашого університету «Укрмедкнига», а його авторами є доценти кафедри філософії і суспільних наук Леонід Кравчук, Тарас Кадобний, кандидат біологічних наук, старший викладач кафедри загальної хімії Лариса Кравчук та Іван Садовник. Як зазначено в анотації, за формою і змістом посібник є комплексним поєднанням навчально-методичних та евристичних матеріалів, що сприяє його використанню при виконанні теоретичних, практичних і самостійних завдань у процесі вивчення програмного матеріалу.

посібник "Філософія" виданий авторами засновниками гуртка "Терполяни"

На презентацію завітали студенти, викладачі, а також учасники науково-краєзнавчої студії «Терполяни» з невеличкою концертною програмою. Ведуча свята – студентка першого курсу стоматологічного факультету Олеся Цвігун.

Доцент кафедри філософії і суспільних дисциплін Олег Пилипишин зазначив, потреба в такому посібнику назрівала давно і дуже добре, що він побачив світ. За його словами, книга допоможе студентам у вивченні важливої і цікавої науки філософії, навчить краще розуміти світ.

доцент кафедри філософії і суспільних дисциплін Олег Пилипишин

Щирі вітання з нагоди виходу навчального посібника висловив заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра: «В ієрархії людських душ з погляду мудрості й моральних чеснот перше місце посідає душа філософа. Суспільство шукає духовні цінності, на які можна опиратся, щоб рухатися далі, і філософія до них скеровує».

заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра

Доцент кафедри медичної фізики та лікувальної діагностики ТДМУ Валерій Дідух, який є також автором низки поетичних збірок і краєзнавчих книг, вихід нового посібника «Філософія» назвав важливою подією. Валерій Дмитрович нагадав вислів видатного французького філософа і математика Рене Декарта, що «філософія схожа на дерево, коріння якого – метафізика, стовбур – фізика, а гілки – всі інші науки, які зводяться до трьох головних: медицини, механіки, етики».

Доцент кафедри медичної фізики та лікувальної діагностики ТДМУ Валерій Дідух

Доцент кафедри філософії і суспільних наук ТДМУ й один з авторів Тарас Кадобний звернув увагу на те, що останній навчально-методичний посібник з філософії був виданий ще у 1995 році. Тому народився задум розробити новий. Нині триває підготовка до друку англомовного посібника, який планують видати наступного року. Він розповів, що в планах – видати посібник з філософії науки для аспірантів, а також підручник з української жестової мови «Медична термінологія і анатомія людини».

доцент кафедри філософії і суспільних наук ТДМУ й один з авторів Тарас Кадобний

Ліричну нотку в презентацію книжкової новинки внесли учасники концерту. Студентка третього курсу медичного факультету Лілія Іськів, акомпануючи собі на бандурі, виконала пісні «Лелеча доля» та «Я козачка твоя». Студентка першого курсу стоматологічного факультету Яна Владика заспівала попурі з відомих українських пісень, студенти першого курсу стоматологічного факультету Інна Гевал та Максим Каліш полонили серця глядачів прекрасним танцем.

Студентка третього курсу медичного факультету Лілія Іськів

План роботи НАУКОВО-КРАЄЗНАВЧОЇ СТУДІЇ "ТЕРПОЛЯНИ"

на 2017-2018 н. р.